19 ژوئن 2019

آشنایی با شیشه پنجره دوجداره و چند جداره

اولین بار استفاده از شیشه به بیش از سه هزار سال قبل در شهر بابل باز می گردد که وجود گوی های شیشه ای شفاف به عنوان تزئیناتی گران قیمت عنوان گردیده است .

تاریخچه شیشه دوجداره :

استفاده شیشه توسط رومی ها در حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح رایج بوده است و استفاده عمومی از ان نیز به حدود ۲۰۰سال قبل باز می گردد که از ان زمان شیشه ها با ابعاد مختلف وارد زندگی عموم مردم گردیده است .

در سال ۱۸۶۵ میلادی صاحب مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دوجداره غیر قابل نفوذ را در ایالات متحده به دست اورد.

او با مطالعه و ازمایش اثبات کرد که با استفاده از شیشه های دوجداره می توان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری کرد و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود .

پنجره دوجداره یا چند جداره استاندارد از اتصال دو یا چند شیشه که به طور موازی در مقابل یکدیگر بر روی یک چهارچوب پروفیل آلومینیومی قرار گرفته اند تشکیل شده است .

نوع عایق ضخامت عایق (میلی متر) ضریب انتقال حرارت
شیشه تک جداره ۶ ۵٫۸
شیشه دوجداره ۶-۱۴-۴ با گاز آرگون ۲٫۷
دیوار آجری ۳۵۰ ۲

 

شناسایی اصول مواد اولیه شیشه دوجداره

انچه به عنوان شیشه های دوجداره شناخته می شود سابقه ای ۲۰۰ ساله دارد . شیشه های دوجداره در ابتدا به صورت غیر صنعتی و با ساده ترین امکانات کارگاهی تولید می شدند همگام با دستیابی به تکنولوژی در چند دهه اخیر دگرگونی عظیمی در ساخت شیشه های دوجداره به وجود امد .

دستگاه های حمل اتوماتیک ، میزهای برش استاندارد ، شستشوی مکانیزه ، بوتیل زن ، استفاده از رطوبت گیر و عایق پلی سولفاید و تزریق گاز آرگون بین دو لایه شیشه سبب تولد نسل تازه ای از شیشه های دوجداره شد که از خصوصیات بهتری در تبادل حرارت ، جلوگیری از صدا ، استحکام ، زیبایی و طول عمر برخوردار هستند این در حالی است که در کارخانجات صنعتی کلیه عملیات انتقال ، برش شستشو ، عایق اولیه ، تزریق رطوبت گیر ،گاز آرگون و عایق ثانویه دردستگاه های مخصوص انجام می گیرد ، در حالی که در ساخت شیشه های دوجداره به روش دستی عملیات ساخت به صورت غیر صنعتی انجام می شود که از خصوصیات لازم برخوردار نیست در شیشه های دوجداره ساخت شده به روش دستی مشکلاتی به وجود می آید که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مه آلودگی داخل دو لایه شیشه
 • عدم چسبندگی لازم لایه های شیشه به فاصله گذار به دلیل پرس نشدن
 • قرار گرفتن رطوبت گیر در مجاورت هوا و از دست رفتن خاصیت رطوبت گیری آن
 • عدم یکنواختی عایق ثانویه و قابلیت نفوذ هوا به داخل دو لایه شیشه

استفاده از تولید صنعتی دارای چه مزایایی است ؟

 • برش به روش صنعتی با استفاده ازدستگاه برش لیزر CNC
 • تیزی گری شیشه ها با استفاده از دستگاه مخصوص
 • شستشو ، اسپیسرگذاری ، مونتاژ ، پرس و برچسب گذاری با استفاده از خط تمام اتوماتیک و نهایتا یک شیشه دوجداره استاندارد بدون هیچ گونه ایراد تولید خواهد شد.

معیار انتخاب یک شیشه پنجره دوجداره استاندارد چیست ؟

شیشه دوجداره استاندارد نباید لکه و کثیفی داشته باشد ، دو لایه شیشه هم سطح و بدون خزیدگی باشد  کدر شدگی و بیرون زدگی مواد و چسب دیده نشود  روی شیشه یا روی اسپیسر باید نشانه گذاری شده باشد و نشانه گذاری شامل اطلاعات ذیل باشد.

 • نام و یا علامت تجاری تولید کننده
 • ضخامت اسمی شیشه وفاصله گذار
 • محل های تزریق گاز مشخص باشد
 • محل اتصال دو سر کانکتور کاملا همپوشانی داشته باشد .
 • میزان تزریق چسب ازهر طرف حداقل ۴ میلیمتر بوده وخط تزریق بوتیل کاملا صاف و یکنواخت باشد .
 • لبه های شیشه صاف و بدون دندانه باشد .
 • در اختلاف دمای زیاد بین داخل و خارج ساختمان دچار بخار گرفتگی و برفک زدگی نشود و نهایتا در صورت امکان از شیشه های ایمنی ( سکوریت ) استفاده شود .

در این مطلب اطلاعات کاملی راجع به شیشه پنجره دوجداره در اختیارتان قرار دادیم امیدواریم این مطلب برای تان مفید واقع شده باشد ، توجه داشته باشید همواره ممکن است گاهی اوقات پنجره دوجداره تان بسته نشود به همین خاطر شما مجبورید پنجره را رگلاژ نمایید به این نکته دقت کنید که همواره برای این که رگلاژ کردن شما به درستی پیش رود می بایست فیلم های آموزشی رگلاژ پنجره دوجداره را مشاهده نمایید به همین منظور می توانید به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید و از تماشای رگلاژ پنجره لذت ببرید.