05 آگوست 2019

در این مطلب اطلاعاتی راجع به دستگاه خم پروفیل در اختیارتان قرار می دهیم امیدواریم ما را تا انتهای این مطلب همراهی نمایید.

اجزای دستگاه های خم پروفیل UPVC و روش کار

اجزای دستگاه های خم پروفیل UPVC : روش کار عمده ی این دستگاه ها بر مبنای گرم کردن پروفیل UPVC تا دمای حدود ۱۷۰ درجه سانتی گراد و سپس خم نمودن ان روی میز کار بر مبنای شعاع درخواستی می باشد این دستگاه ها فارغ از تفاوت ها از چند بخش عمده به شرح ذیل برخوردار هستند:

مخزن گرمایش

این مخزن پروفیل را به دمای ۱۷۰ درجه رسانده و امکان خم نمودن ان را مهیا می نماید.

میزکار

این میز امکان زاویه سازی برای انواع شعاع های خم را داراست و پروفیل پس از داغ شدن برروی میز بسته شده و به ارامی خنک و شعاع ان تثبیت می گردد.

قالب های خم

این قالب ها مغز پروفیل و دو قسمت داخلی و خارجی پروفیل را احاطه کرده و مانع پیچش و تابیدگی پروفیل در زمان داغ شدن یا انتقال پروفیل می شود.

آیا میدانید بهترین برند پنجره دوجداره چه برندی می باشد؟

انواع دستگاه خم پروفیل UPVC

دستگاه های خم را از سه بعد می توان تقسیم نمود که عبارتند از:

  • نوع سیستم گرمایش خم ( گلیسرین یا هوای داغ )
  • طول مخزن سیستم گرمایش پروفیل ( سه متری یا شش متری )
  • سیستم انتقال پروفیل به میز کار ( دستی یا موتوردار )
معیار های انتخاب مالی ظرفیت تولید فضای کارگاهی آلایندگی/بهره وری تولید
مخزن گلیسیرینی تفاوتی ندارد مناسب تولید مستمر تفاوتی ندارد آلایندگی   دارد
مخزن هوای داغ تفاوتی ندارد مناسب تولید موردی تفاوتی ندارد آلایندگی  ندارد
مخزن سه متری ارزان مناسب تولید موردی فضای کمتر کم و احتمال بروز خطا
مخزن شش متری گران مناسب تولید مستمر فضای زیاد بالا و خطای کمتر
موتوردار گران مناسب تولید مستمر فضای زیاد بالا و بدون خطا
دستی ارزان مناسب تولید موردی فضای کمتر بالا و احتمال پیچش پروفیل

در صورتی که به دنبال خرید پنجره دوجداره با کیفیت می باشید می توانید با مراجعه کردن به قسمت های مربوطه از تخفیف های جشنواره ای وین کار بهره مند شوید.

مقایسه دستگاه های خم از لحاظ نوع سیستم گرمایشی

مخزن دستگاه های خم دارای دو سیستم گرمایش پروفیل می باشند که هر یک دارای مزایا و معایبی می باشد این دو نوع عبارتند از:

مخزن با سیستم گلیسیرین

در این سیستم مخزن با مایع گلیسیرین پر شده و پروفیل تحت تاثیر گلیسیرین داغ نرم و برای خم اماده سازی می شود.

از مزایای این سیستم امکان خم نمودن چندین پروفیل به ترتیب با حداقل اتلاف حرارتی پروفیل می باشد و برای اجرای پروژه های مستمر هزینه مصرف برق را به حداقل ممکن می رساند از معایب این سیستم آلایندگی محیط به علت بخارات گلیسیرین و تاثیر ان بر محیط و نیروی انسانی است.

مخزن با سیستم هوای داغ

در این سیستم داغ شدن پروفیل درمخزن توسط هوای داغ حاصل از المنت های برقی است از مزایای این سیستم تمیز بودن و عدم آلایندگی محیط می باشد و از معایب این سیستم اتلاف هوای داغ درزمان انتقال پروفیل از مخزن به میز کار میباشد در صورتی که اجرای پروژه ها موردی باشد استفاده از این دستگاه توصیه می شود اما در صورتی که به طور مستمر نیاز به خم وجود داشته باشد این دستگاه هزینه برق مصرفی را به علت اتلاف هوای داغ افزایش خواهد داد.

مقایسه دستگاه های خم از لحاظ طول سیستم گرمایش

مخزن سه متری

عمده ماشین آلات خم دارای مخازن سه متری می باشد.

محدودیت طول این مخازن باعث می شود که خم پروفیل به صورت ابرویی بوده و پس از خم نیاز به برش و جوش پروفیل برای ساخت در و پنجره upvc باشد از معایب این دستگاه ها پرت برش پروفیل خم شده می باشد در این حالت معمولا بین حدود ۳۰الی ۵۰سانتی متر پرت پروفیل وجود دارد واحتمال بروز خطا در هنگام برش وجوش وجود دارد.

قیمت مناسب دستگاه و فضای کم تولید از مزایای این سیستم برای کارگاه های کوچک می باشد.

مخزن شش متری

مخازن شش متری امکان خم پروفیل کامل یا کوچکتر را دارا می باشند از مزایای این سیستم امکان خم کامل ، عدم نیاز به برش و جوش گوشه ها ، عدم تولید پرت و در نتیجه حداقل اتلاف زمان تولید و جلوگیری از بروز خطا را می توان نام برد و نسبت به نوع مخزن سه متری از بهره وری وکیفیت بالاتری برخوردار است.

از معایب این دستگاه قیمت بالا و نیاز به فضای بزرگتر میباشد.

مقایسه دستگاه های خم از لحاظ سیستم انتقال پروفیل

لازم به توضیح است اکثر دستگاه ها با مخزن سه متری دستی میباشد و این امکان مخصوص دستگاه ها با مخزن شش متری میباشد.

سیستم دستی

در این سیستم پروفیل به صورت دستی و توسط کارگر از مخزن به میز کار انتقال می یابد . از معایب این سیستم احتمال پیچ خوردگی یا تابیدگی پروفیل می باشد از مزایای ان مناسب بودن برای فضاهای کوچک و بهای تمام شده دستگاه می باشد.

سیستم موتوردار

در این سیستم پروفیل بدون دخالت دست و به طور اتوماتیک به میز کار انتقال می یابد . از مزایای این سیستم کیفیت و سرعت بالا و عدم خطا و پیچش پروفیل ها می باشد.

بهره وری در این سیستم خصوصا در تولید مستمر بسیار بالاست.

همواره مشاهده شده است که افراد ناشی با باز کردن پنجره به طور نادرست به قسمت دستگیره پنجره دوجداره آسیب می رسانند به همین خاطر پیشنهاد می کنیم در صورتی که این اتفاق ها برای تان پیش آمد می بایست بدون این که به قسمت های دیگر پروفیل و اجزای آن آسیب برسانید می توانید به قسمت تعمیر پنجره دوجداره مراجعه نمایید و با اعزام تعمیرکاران مربوطه از صحت و سلامت پنجره تان لذت ببرید.