22 آوریل 2019

امروزه پنجره دو جداره  UPVC به دلیل مختلفی از جمله عایق انرژی، صدا، ضد زنگ بودن و… کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان و ساختمان سازی دارند. تولید کنندگان این محصولات بنابر استاندارد های تعریف شده به تولید این پنجره ها می پردازند. بدیهی است رعایت استاندارد باعث افزایش کیفیت، طول عمر بالا و رضایتمندی مشتری می گردد. استاندارد پنجره های  UPVC معمولا بر اساس عوامل مختلف و نحوه کاربری پنجره ها تعریف می گردند.

در ساخت انواع پنجره دوجداره UPVC استانداردهایی وجود دارد که در هنگام تولید باید رعایت شود تا مصرف کننده بتواند از مزایای این پنجره دو جداره و شیشه دو جداره به نحو احسن استفاده کند.استانداردها بر اساس این موارد تعریف می شود.این موارد شامل گزینه های زیر می باشد :

  • پروفیل
  • یراق آلات پنجره دو جداره
  • شیشه دو جداره
  • کیفیت ساخت
  • نصب یا تعویض پنجره دو جداره

ابعاد پنجره دو جداره استاندارد

از دیگر عواملی که در تعریف استاندارد پنجره دوجدارهUPVC تاثیر گذار است، ابعاد پنجره می باشد. پنجره هایی که جهت هوا گیری به کار می روند برای مثال پنجره های نصب شده در سرویس های بهداشتی و بعضا آشپزخانه ها معمولا دارای ابعاد کوچکتری نسبت به سایر درب و پنجره ها می باشند. از این رو در استاندارد این نوع پنجره ها ابعاد کوچکتری تعریف شده است. در مقابل درب و پنجره هایی که به عنوان درب ورودی یا پنجره اصلی هستند مانند درب های بالکون و …بنابراستاندارد تعریف شده اشان، می بایست ابعاد بزرگتری داشته باشند.

استانداردهای پنجره دوجداره UPVC

شرکتهای بیمه، پلیس و سازندگان درب و پنجره در کشورهای توسعه یافته اقدام به تعریف استانداردهایی کرده‌اند که درجه‌های مختلف امنیت در برابر سرقت را در بر دارند و بر همین اساس کاربردها و موارد استفاده مختلفی را پاسخگو هستند.

این استاندارد تحت عنوان DIN V ENV 1627/2011 به عنوان یکی از استانداردهای تولید درب و پنجره شناخته می‌شود و دارای ۶ کلاس مختلف است که قابلیت محافظتی درب ها و پنجره‌های تولید شده را مشخص می‌سازند. این ۶ دسته‌بندی بر مبنای زمان لازم برای ورود سارق و قابلیت وی در باز کردن قفل لحاظ شده‌اند. در این رده‌بندی، RC 1 N ساده‌ترین آنها و به گونه‌ای است که با کمی زور فیزیکی باز شده و قابلیت دسترسی را فراهم می‌سازد، به این دلیل برای پنجره‌ها و بالکن‌های طبقات فوقانی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. اما RC 6 سخت‌ترین نوع آنهاست که بیشترین مقاومت را ارائه می‌دهد و برای طبقات همکف و ترازهای نزدیک به سطح زمین توصیه می‌شود.در زیر به این ۶ کلاس استاندارد اشاره می شود :

کلاس RC 1 N

چنان که در بالا به آن اشاره شد، درب ها و پنجره‌هایی که این استاندارد را دارند، از مقاومت بسیار کمی در برابر ورود غیرمجاز و ترفندهای سارقین برخوردار هستند و بهتر است از آنها در طبقات فوقانی ساختمان استفاده شود. نصب شیشه‌های شفاف روی آنها انجام می‌پذیرد. آزمایشها نشان داده است که یک سارق معمولی با صرف میانگین زمان ۳ دقیقه قادر به باز کردن این دربها و پنجره‌ها است. محصولات دارای استاندارد RC 1 N فقط نسبت به فشارهای فیزیکی مانند لگدهای محکم، کوبیدن شانه و یا تلاش برای از جا درآوردن شیشه، مقاوم هستند. البته نمی‌توان روی این پنجره‌ها شیشه‌های امنیتی نصب کرد و به همین دلیل هم امکان شکستن و خرد شدن شیشه‌های معملی آنها بسیار محتمل است.

کلاس RC 2 N

درب ها و پنجره‌هایی که در این رتبه‌بندی استاندارد جای می‌گیرند، مقاومت بیشتری نسبت به مورد اول در برابر سارقین و ورود افراد با اعمال زور دارند. اگرچه همچنان استفاده از شیشه‌های امنیتی در این درب و پنجره‌ها نیز امکان‌پذیر نیست. اما شیشه‌ها محکم‌تر در داخل قاب جای گرفته‌اند و نمی‌توان با ۳ دقیقه زمان و ابزارهای ساده آنها را شکست یا از جا درآورد. از این پنجره‌ها در طبقات فوقانی و همراه با شیشه‌های شفاف استفاده می‌شود.

در صورتی که علاقه ای به پنجره دوجداره کشویی دارید می توانید با مراجعه کردن به قسمت های مربوطه از تنوع مدل های این نوع آپشن  مطلع شوید.

کلاس RC 2

این استاندارد تولید در و پنجره به تلاش بیشتری برای باز شدن توسط سارقین احتیاج دارد و بدون استفاده از ابزارهایی مانند اهرم و پیچ گوشتی قابل باز شدن نیست. در این پنجره‌ها می‌توان از شیشه‌های امنیتی استفاده کرد. شیشه‌های امنیتی در ساده‌ترین حالت‌شان، از دو لایه مجزا تشکیل شده‌اند که با لایه نازکی از فویل چسبناک و شفاف به یکدیگر محکم شده‌اند. شفافیت آنها تقریبا مانند شیشه اتومبیلهاست و گاهی آنها را با نام شیشه «لمینیت» هم می‌شناسند. در صورتی که شخصی بخواهد با زور و ابزار سختی مانندسنگ یا میله آهنی شیشه را بشکند، فویل مابین دو لایه شیشه مقاومت آن را افزایش داده و کار سارقین را مشکل می‌سازد. این شیشه‌ها در صورت شکسته شدن، خرد و متلاشی نمی‌شوند.

تقریبا ۸۵% سرقتها در مورد پنجره‌هایی اتفاق می‌افتد که استانداردهای RC 1 N، RC 2 N و RC 2 دارند، به همین دلیل از اینها در طبقات بالای خانه‌های شخصی استفاده می‌شود. استاندارد RC 3 می‌تواند در موارد خاص به سیستم PVC  هم مجهز شود.

کلاس RC 3

پنجره‌هایی با این استاندارد را سارقین حرفه‌ای‌تر می‌توانند باز کنند. آنها حداقل به ۵ دقیقه زمان برای دسترسی به طرف دیگر پنجره احتیاج دارند و حداقل باید از اهرم یا دیلم برای بازکردن آنها استفاده کنند. در این پنجره‌ها شیشه‌های امنیتی نصب می‌شود.

کلاس RC 4

داشتن این استاندارد استانداردهای تولید در و پنجره به معنی مقاومت بالا در برابر سارقین و ورودهای غیرمجاز است. معمولا برای فضاهای تجاری و عمومی از پنجره‌هایی با این استاندارد استفاده می‌شود. سارقین برای عبور از مانعی با استاندارد RC 4 به حداقل ۱۰ دقیقه رمان و ابزارآلات سخت و مجهز احتیاج دارند.

کلاس RC 5

این کلاس، استاندارد بالایی برای درب و پنجره‌هاست و مقاومت خیلی بالای آنها را متذکر می‌شود. دربها و پنجره‌هایی که این استاندارد را دارند حتی در مقابل استفاده سارقین از دستگاههای مینی فرز دستی با دیسکهایی به قطر ۵/۱۲ سانتیمتر و همچنین در برابر اره‌های صابر هم مقاومت بسیار بالایی دارند.

کلاس RC 6

بهترین مقاومت در برابر سارقین و ورودهای متفرقه متعلق به درب و پنجره‌هایی است که این استاندارد را دارند. شرکت های سازنده هزینه‌های قابل توجهی برای به دست آوردن این استاندارد متقبل شده‌اند و عموما کارفرماهای خصوصی برای پروژه‌های ویلایی و مسکونی خود، و به‌خصوص آنهایی که اموال ارزشمندی را در خانه نگهداری می‌کنند، از محصولاتی با این استاندارد استفاده می‌کنند. با این وصف میزان امنیت و مقاومت درب و پنجره‌های مجهز به استاندارد RC 6 کاملا آشکار است. یک سارق حرفه‌ای با ابزار مجهز و سنگین لااقل به ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا بتواند از این پنجره به داخل راه پیدا کند.

البته عاقلانه است که به غیر از استاندارد فوق، تمهیدات امنیتی دیگری همچون انواع دستگیره‌های قفل‌شونده با تکنولوژی بالا هم روی درب و پپنجره نصب شود تا ورود سارقین را حتی‌الامکان به تأخیر بیندازد. جالب‌تر آنکه تعدادی از این قفل‌های دستگیره قابل جابجایی هستند و افرادی که به عنوان مستاجر وارد ملکی می‌شوند، قادر خواهند بود تا میزان امنیت مورد نظرشان را به راحتی با نصب یراق‌آلات و قفل‌هایی با مکانیزم پیچیده روی درب ها و پنجره‌ها افزایش بدهند.

در این مطلب اطلاعاتی راجع به استاندارد های پنجره دوجداره برای تان توضیحاتی را ارائه دادیم امیدواریم این مطلب به اندازه کافی برای تان آموزنده و مفید واقع شده باشد در صورتی که نام برند ویستابست تا به حال به گوش تان خورده است و اطلاعات آنچنانی از این نوع برند از پنجره دوجداره یو پی وی سی ندارید می توانید با مراجعه کردن به قسمت پنجره دوجداره ویستابست از قیمت ها و مدل های آن مطلع شوید.