29 ژوئن 2021

امروزه در اغلب ساختمان های نوساز، از انواع درب و پنجره های دوجداره استفاده می شود. در تولید و ساخت این پنجره ها، متریال خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در تولید پنجره‌های دوجداره و سه جداره اغلب از پروفیل پی‌وی‌سی و یو پی وی سی استفاده می‌شود. 

در برخی موارد مشتریان از تفاوت های این دو مورد آشنایی نداشته و هردوی آن ها را یکی می دانند. درحالیکه درب و پنجره های یو پی وی سی با پی وی سی متفاوت ساخته می شوند. هردوی این پروفیل ها از لحاظ کیفیت و قیمت تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. 

پروفیل UPVC با پروفیل PVC چه تفاوت هایی دارد؟

این دو ماده از لحاظ ظاهری و نام شباهت هایی با یکدیگر دارند. اما کارایی و مواد اولیه آن ها با یکدیگر متفاوت است. PVC پلاستیکی سبک با وزن قوی بوده که با افزودنی های پلاستیک، خواص نرمی و انعطاف پذیری به آن می‌بخشد. 

در صورت عدم افزودن پلاستیک به این ماده، UPVC تولید خواهد شد. در حقیقت UPVC به عنوان پلی وینیل کلراید بدون پلاستیک یا پی وی سی سخت شناخته می شود. کاربرد این دو گزینه با توجه به تفاسیر فوق، تفاوت هایی با یکدیگر خواهد داشت. 

از پروفیل PVC در “ساخت لوله، کابل های عایق، اسباب بازی و پارچه” استفاده می شود. پروفیل UPVC نیز در “ساخت درب و پنجره دوجداره، لوله کشی و زه کشی” کاربرد دارد. از جمله ویژگی های PVC به انعطاف پذیری همراه با دوام بالای آن اشاره می شود. در حالیکه UPVC انعطاف پذیری نداشته و مقاوم در برابر آتش سوزی است. 

پروفیل UPVC قابل بازیافت بوده که از ویژگی های آن محسوب می شود. تفاوت این دو پروفیل در میزان هزینه های آن ها نیز مشهود است. پروفیل PVC هزینه ارزان تری نسبت به UPVC داشته و مقرون به صرفه تر خواهد بود. اما ویژگی های پروفیل را در برابر هزینه آن نباید نادیده گرفت. 

PVC چیست؟

PVC محصول یا فرآورده صنعتی از جنس پلاستیک بوده که در قرن ۱۹ برای اولین بار کشف شد. پس از کشف کاربردهای فراوان این محصول، تولید و استفاده از آن رونق یافت. ورقه های تولیدشده از این جنس به راحتی با کمک روکش و رنگ مخصوص طرح های متنوعی به خود می‌گیرند. این پروفیل در موارد بسیاری کاربرد دارد. ویژگی های آن افراد را به استفاده از آن ترغیب می کند. از جمله ویژگی های پروفیل پی وی سی شامل موارد زیر می شود. 

 • ضد آب 
 • مانعی در برابر حرارت 
 • ضد آتش 
 • ضد ضربه 
 • ضد خط و خش 
 • مانع و ضد انواع حشرات موزی مانند موریانه، سوسک، مورچه و غیره 
 • نظافت آسان و راحت 
 • نصب آسان با توجه به محل استفاده 
 • نگهداری بدون هزینه و آسان 
 • مقاوم در برابر انواع شرایط آب و هوایی 
 • وزن سبک 

UPVC چیست؟

یو پی وی سی حالت سخت شده پلیوینیلکراید است. ۸۵ درصد ترکیب پروفیل های پنجره های یو پی وی سی از همین ماده تشکیل شده اند. مواد اصلی این پروفیل را نفت خام و نمک طعام تشکیل می دهد. اتیلن از نفت خام و کلر از نمک به دست می آید. در نهایت تمام این مواد با یکدیگر ترکیب شده و موجب تشکیل UPVC می شوند. 

کاربرد این ماده تنها در صنعت درب و پنجره نبوده و در موارد دیگری نیز کاربرد دارد. پی وی سی در درآمدزایی، یکی از ارزشمندترین مواد شیمیایی محسوب می شود. در دنیا، بیش از ۵۰ درصد پی وی سی تولید شده در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از کاربردهای UPVC شامل موارد زیر می شود. 

کاربردهای UPVC

بیشترین کاربرد یوی پی وی سی در “ساخت پروفیل” است. پروفیل های یو پی وی سی جایگزین بسیار مناسبی برای پی وی سی هستند. پروفیل UPVC جایگزین مناسب تری بوده و جهت ساخت پنجره های سه جداره کاربرد دارد. 

UPVC سفت و سخت بوده و اغلب جهت تولید محصولات در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به تجزیه بیولوژیکی حساسیت نداشته و محصولی مناسب جهت آبرسانی محسوب می شود. اغلب باغ ها و مزارع جهت آبرسانی به محصولات خود از پروفیل یو پی وی سی استفاده می کنند. 

به علاوه، یو پی وی سی شکل خود را در دمای معمولی حفظ می کند. اما امکان تغییر شکل آن تحت حرارت شدید نیز وجود دارد. این موضوع، یکی از ویژگی های مهم در ساخت و ساز به ویژه در پنجره و پروفیل‌های درب محسوب می‌شود. 

برای اطلاع از قیمت پنجره دوجداره هافمن می توانید به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید.

جمع بندی نهایی

پروفیل PVC و پروفیل UPVC از تفاوت هایی با یکدیگر برخوردار هستند. پی وی سی در ساخت پنجره های دوجداره و یو پی وی سی جهت ساخت پنجره‌های سه جداره کاربرد دارد. هریک از این پروفیل ها از کاربردهایی برخوردار بوده و از ویژگی های بی نظیری برخوردار هستند. با مطالعه موارد فوق، با هریک از این مفاهیم و تفاوت های موجود میان آن ها آشنا خواهید شد.