22 سپتامبر 2019

صوت توسط اختلاف فشار موجود در هوا ایجاد می شود و سرعت آن بستگی به مشخصات فیزیکی سیالی دارد که صوت در آن انتشارمی یابدو مستقل از تغییرات فشار آن است واحد سنجش صوت دسی بل است ( ۰/۱ بل را دسی بل می گویند ).

عوامل وابسته به صوت عبارتاند از : فشار متوسط – فرکانس – طول موج – دامنه – سرعت.

فرکانس قابل شنیدن برای انسان بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز ( تعداد چرخش در ثانبه )می باشد. افزایش نوسان میزان صدا به منزله افزایش صدای مزاحم است. اصواتی که فرکانس آن ها ۱۲۸ الی ۵۱۲ هرتز باشد را اصوات بم و اصواتی که فرکانس آن ها بین ۵۱۲ الی ۲۵۴۸ هرتز باشد را اصوات زیر می نامند. اصوات با فرکانس کمتر از ۲۵ هرتز ، مادون صوت و اصوات بیش از ۲۵ کیلوهرتز ، مافوق صوت نامیده می شود.

عوارض ناشی از اصوات

از دست دادن قدرت شنوایی از جمله اثرات مستقیم صدا می باشد اگر در و پنجره ها شما عایق صوتی پنجره دو جداره نباشد صدای مداوم و حتی غوغای غیر آزاردهنده نیز برای انسان مضر می باشد و حساسیت گوش را نسبت به انواع صداها کمتر می کند شنیدن صدایی با شدت ۱۰۰ دسی بل در مدت ۱۰ دقیقه نیاز به استراحت ۲۰ دقیقه در محیط کاملا آرام دارد. بیماری عصبی ، تحریک پذیری شدید ، گرفتگی عضلانی ،شوک عصبی ، آلرژی ، از دست دادن تعادل بدن ، سوء هاضمه ، امراض قلبی و بسیاری از بیماری های دیگر نیز می تواند ناشی از آلودگی صوتی باشد تحقیقات انجام شده درباره آلودگی صوتی در ایران نشان می دهد که در شهرهای بزرگ متوسط آلودگی صوتی ۷۵-۸۰ دسی بل و در شهرهای کوچک ۵۵ دسی بل می باشد.

به کارگیری پنجره های عایق و درب و پنجره دوجداره شیشه های دوجداره یکی از راه های کاهش آلودگی صوتی آن رو مهم و اساسی به نظر می رسد که با استفاده از شیشه های معمولی به صورت دوجداره ، حدود ۴۰ دسی بل شدت صوت را کاهش می یابد.

 عایق بندی درب و پنجره دوجداره در برابر صدا

عایق بندی درب و پنجره دوجداره در برابر صدا

فضای بیرونی محل کار، اتاق و یا منزل ما، اغلب پر از منابع مختلف آلودگی صوتی می باشد. این موضوع عموما باعث سلب آرامش و عدم تمرکزمان می‌شود. صدای موسیقی، رفت و آمد وسایل نقلیه، مکالمات بلند همسایه‌ها و بازی کودکان از جمله منابع آلودگی صوتی هستند. در حال حاضر، برای جلوگیری از نفوذ آلودگی‌های صوتی به ساختمان‌های جدید، اقداماتی در مورد آکوستیک کردن دیوارها و کف صورت می گیرد. البته در ساختمان‌های قدیمی این کار انجام نشده.

عایق بندی منافذ دیوار با استفاده از درزگیر

جالب است بدانید، که وقتی از منافذ مختلف هوا عبور کند، آلودگی‌های صوتی نیز از آنجا عبور خواهد کرد. پس بهتر است، با بستن یا عایق‌بندی منافذی مانند محل عبور سیم آنتن، دریچه هود، کانال‌ها و جعبه‌های تقسیم، عایق صوتی بهتری در داخل ساختمان ایجاد کنیم. برای این کار می‌توانیم از فوم، چسب و یا مواد درزگیر استفاده کنیم.

عایق بندی و آکوستیک کردن دیوارها

برای عایق‌بندی دیوارها می‌توان از مصالح آکوستیکی استفاده کرد. بلوک‌های آکوستیک باعث افزایش ضخامت دیوارها می‌شوند و از ورود و خروج صدا به طرز چشم‌گیری جلوگیری می‌کنند.

استفاده از کرکره برای ممانعت از ورود و خروج حرارت

شیوه دیگری که برای جلوگیری از برودت هوا توصیه می‌شود، استفاده از کرکره یا پرده کرکره‌ای و سایبان‌های مخصوص درب و پنجره دوجداره می‌باشد. استفاده از این شیوه، علاوه بر اینکه باعث عایق شدن درب و پنجره‌ها می‌شود، جلوه‌ای خاص و ویژه برای دکوراسیون داخلی نیز فرآهم می‌کند.

هنگامی که از سایبان‌های حفره‌دار برای پنجره‌ها استفاده می‌کنید، در واقع، مانع اتلاف انرژی و ورود و خروج هوای نامناسب در ساختمان می‌شوید. سایبان و کرکره‌ها، نصب راحتی دارند و با سرعت بالایی قابل نصب و تعویض هستند. این محصولات همچنین حس و حالی خاص در فضا ایجاد می‌کنند و بر جلوه‌های بصری نیز می‌افزایند.

در این مطلب اطلاعات مفیدی راجع به این نوع قابلیت در اختیارتان قرار دادیم امیدواریم این مطلب به اندازه کافی برای تان آموزنده و مفید واقع شده باشد برای اطلاع از قیمت پنجره دوجداره هافمن می توانید به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید.