11 مه 2019

پنجره PVC و UPVC

امروزه در صنایع مختلف ازاين پليمر ها براي ساخت قطعات اصلی وسایل استفاده می شود. یکی از مهمترین استفاده های این پلیمر ها در ساخت درب و پنجره ها می باشد که اغلب برای ساخت قاب اصلی درب و پنجره بکار می رود.PVC ها نسبت به UPVC ها داراي مواد سخت تري هستند و تحمل دماي كمتري دارند.در زیر به معرفی مختصری از هرکدام می پردازیم.

 

PVC

پلی وینیل کلراید یا PVC یکی از پلاستیک‌های مورد استفاده در سراسر جهان است و مصرف جهانی آن هر ساله ۵ درصد افزایش می‌یابد. از PVC به عنوان یکی از پرکاربردترین و به صرفه ترین محصولاتی است که در صنایع مختلف از جمله ساخت ساز استفاده می شود، یاد کرد. PVC به عنوان یک جایگزین برای لوله آلومینیوم و مس استفاده می‌شود. لوله PVC در سیستم‌های آبیاری و خطوط زهکشی استفاده می‌شود و گزینه اصلی می باشد. در دنیا بیش از ۵۰ % PVC و مشتقات تولید شده‌ی آن در ساختمان به کار می‌رود. علاوه بر این از PVC به عنوان پلاستیک سخت برای کارت‌های نوار مغناطیسی ، صفحات گرامافون ، سیستم لوله کشی و کانال نیز استفاده می‌شود . همچنین با اضافه کردن افزودنی‌هایی که اصلی‌ترین آنها فتالیت است می‌توان PVC را نرمتر و قابل انعطاف‌تر کرد، آنگونه که امروزه در پوشاک و لوازم خانگی مانند پرده ، روکش مبل، ساخت شلنگ، لوله نرم و تاشو در کف‌سازی ساختمان‌ها و رویه بام‌ها و عایق سازی کابل‌های برق استفاده می‌شود. امروزه این ماده یکی از مهم ترین مواد پلیمری است که در بسیاری از رشته‌های ساختمانی ، صنعت، کشاورزی و بسیاری از طرح‌های زیربنایی از آبرسانی و شهرسازی گرفته تا هواپیماسازی کاربرد‌های گسترده دارد.

 

UPVC

UPVC  سفت و سخت است و غالبا برای تولید محصولاتی که در فضای باز قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد و حساس به تجزیه بیولوژیکی نیست. علاوه بر این، شکل آن را در دمای معمولی حفظ می کند، گرچه می‌توان آن را تحت حرارت شدید تغییر داد. این ویژگی برجسته در ساخت و ساز، به ویژه در پنجره‌ها , پروفیل های درب حائز اهمیت می باشد، این پلیمر به جهت مقاومت بالایی که در برابر مواد شیمیایی و شرایط آب و هوایی دارد عمدتا برای تولید انواع لوله و درب و پنجره در جهان استفاده می‌شود. همچنین در محدوده وسیعی از درجه حرارت مقاومت خود را حفظ می کند. به صورت خلاصه از UPVC در تولید انواع پروفیل‌های ساختمانی (درب و پنجره) , لوله‌های انتقال فاضلاب و حتی لوله ‌انتقال آب آشامیدنی استفاده می‌شود.

 

۵ مزیت اصلی پنجره های PVC و UPVC

۱-مقاومت :

در پنجره های دیگر پوسیدگی و خوردگی به وجود می آید و به مرور زمان دچار تغییر رنگ و شکل می شوند. امکان شکستگی فریم پنجره نیز در شرایط آب و هوایی بد وجود دارد و مقاومت کمی در مقابل آلودگی طبیعی هوا،گازها،کودهای شیمیایی و… از خود نشان می دهند،رسانایی این ماده در داخل خانه باعث افزایش میعان می شود.پنجره های UPVC  به نسبت دیگر پنجره ها پوسیده نمی شوند. پنجره های UPVC  از مقاومت بالاتری نسبت به دیگر پنجره ها دارند .

 

۲-عایق بودن :

پنجره UPVC  دلیل ساختارش از تبادل انرژی جلوگیری می کند. به طور طبیعی پنجره UPVC  عایق حرارت هستند. امکان ساخت پنجره از پروفیل های چند حفره ای یکی از خصوصیات ویژه پنجره های UPVC  می باشد. این حفره ها عایق بودن پنجره را تقویت می کنند،این حفره ها با عایق مخصوصی در پنجره UPVC  احاطه شده که برخلاف حالت حفره در پنجره آلومینیمی هوای بیرون به داخل انتقال پیدا نمی کند.

 

۳-مقاومت در برابر اشتعال :

 پنجره های دیگر دربرابر حرارت از بین رفته یا آسیب جدی می بینند. ولی پنجره UPVC  سبب افزایش آتش نشده و نیز آتش نمی گیرند.

 

۴-زیبایی :

رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی در پروفیل UPVC  به حساب می آید و روکش های لمینیت طرح دار زیباتر از رنگ کوره ای آلومینیمی می باشد. عمر، دوام و مقاومت روکش های UPVC  بیشتر از رنگ آلومینیمی است و اینکه رنگ پروفیل پنجره UPVC در اثر باران های اسیدی و در مقابل هوای مرطوب اکسیده و خورده نمی شود و تا پایان عمر ساختمان، به علت مقاومت بالا زیبایی اولیه خود را در مقابل عوامل فرسایشی حفظ می کند ولی به مرور زمان زیبایی پنجره آلومینیم از بین رفته و در اثر تغییر فصل ها رنگش ریخته می شود.

 

۵-حفاظت از محیط زیست :

برای ساخت پنجره آلومینیم در تمام مراحل ساخت از مواد شیمیایی سمی زیادی استفاده می شود که از طرف سازمان بهداشت همه این مواد سرطان زا و سمی معرفی شدند. می توان به طور گسترده از ماده دیگری به نام UPVC که ماده مقاوم و پایدار است استفاده کرد تا جایگزین این مواد سمی شود. UPVC  در ساخت پنجره استفاده می شود که مواد سمی و زائد تولید نمی کند و در ساختمان به عنوان مواد اولیه استفاده می شود.