۳۱ فروردین ۱۳۹۸

پنجره دوجداره UPVC هوشمند

امروزه با وجود پیشرفت روزافزون تکنولوژی گرایش به سمت یافتن راهکاری برای کاهش هدر رفت انرژی ساختمان و عایق بندی در برابر سرما و گرما و آلودگی صوتی افزایش یافته، برای این کار طبق مطالعات گسترده تمرکز بیشتر روی پنجره دوجداره است.

بنابراین سعی بر این است که با نفوذ تکنولوژی هوشمند در دنیای صنعت و فناوری انقلاب بزرگی در تمام ابعاد زندگی انسان ها ایجاد شود. پنجره های دوجداره هم از این قائله مستثنی نیستند و تبدیل به پنجره هوشمند شده اند.

دانشمندان چینی پنجره دوجداره هوشمندی ساخته اند که نه تنها مانع از هدر رفتن انرژی می شود ، بلکه انرژی هم تولید می کند این دستاورد جدید می تواند هزینه های گرمایش و سرمایش را به طور قابل توجهی کاهش دهد .اگرچه پنجره ها دیدن و لذت از محیط بیرون را برای ساکنین فراهم می کند ، اما گرمای درونی را در زمستان هدر می دهد و وسیله ای است برای ورود پرتو های ناخواسته خورشید در تابستان به داخل و ایجاد گرما ، این امر موجب شد تا پژوهشگران به فکر ساخت پنجره دوجداره بیفتند که بتوان آنها را با شرایط آب و هوایی بیرون از ساختمان سازگار کرد . یانگ فنگ گائو از آکادمی علوم چین گفته : پنجره های هوشمند امروزی به تنظیم نور و گرمای خورشید محدود هستند و هدر رفت انرژی همچنان باقی است . ابتکار اصلی این کار ، مفهومی از پنجره هوشمند را برای تولید ذخیره سازی انرژی به طور همزمان مطرح می کند . مهندسان مدتهاست که در تلاش، برای تلفیق سلول های خورشیدی تولید کننده انرژی درپنجره دوجداره هستند . البته بدون آنکه شفافیت پنجره ها از بین برود. دانشمندان چینی ماده ای را به نام اکسید وانادیو کشف کرده اند که می توان از آن به عنوان پوشش شفاف برای تنظیم پرتوهای فروسرخ خورشید استفاده کرد.  اکسید وانادیوم ویژگی خود را بسته به دما تغییر می دهد. پایین تر از یک سطح دمای خاص امکان عبور نور فروسرخ را می دهد، اما رد دمای دیگری خاصیت انعکاسی پیدا می کند . درپنجره ای که اکسید وانادیوم در آن به کار رفته باشد می توان میزان انرژی خورشیدی وارده را به ساختمان تنظیم کرد و همچنین نور پراکنده شده خورشید را به سلول های خورشیدی که محققان در پانل های شیشه ای تعبیه کرده اند انتقال داد. و برای  تولید انرژی آن را به کار گرفت .مثلا انرژی مورد نیاز برای روشن شدن یک لامپ را تامین کرد . این پنجره های هوشمند ، تولید ذخیره سازی انرژی را به طور همزمان انجام می دهد و قابلیت تنظیم هوشمند و استفاده از پرتوی خورشیدی را در بهترین حالت فراهم می سازد.

پنجره دوجداره هوشمند

 

شیشه های دوجداره  UPVC هوشمند

قابل توجه خوانندگان محترم می باشد که پنجره دوجداره با انواع شیشه های ارتقا یافته وارد بازار خواهند شد. پنجره دوجداره سوپر که امروزه وارد بازار خواهد شد می تواند مقاومت گرمایشی بالایی را از طریق ترکیب چندین روکش low-e  بدست بیاورد. شیشه های کم رسانا پر شده از گاز، موانع بین قاب ها، که انتقال جریان گاز پر شده را کم می کند و قاب ها و فضاهای لبه ها را عایق بندی می کند.

همچنین شیشه هایی با خواص معین نوری مانند انتقال نور خورشید می تواند برای هر ناحیه خاص آب و هوایی اختصاصی شود. گرما حتی از مقدار کمی نور خورشید زمستانی منتشر شده می تواند این پنجره دوجداره سوپر را به عرضه کننده خالص انرژی تبدیل کند. جالب توجه است بدانید که نسل اولیه این نوع پنجره دوجداره سوپر امروزه قابل دسترس می باشند و مقاومت R شيشه مرکزی آنها بین ۸ تا ۹ می باشد اما کل شیشه این پنجره دوجداره سوپر مقاومت R حدود ۴ یا ۵ دارد و دلیل  آن ضریب اتلاف انرژی در لبه ها و قاب ها می باشد.

همچنین زیر این نوع شیشه های پنجره دوجداره پیشرفته دانه های رنگی گیاهان دوجداره ( تغییر نوری ) نهفته شده است که شیشه خود را با تغییرات زود به زود نور خورشید و تابش آن و نیاز به گرما و سرمای ساختمان وفق خواهد داد. این پنجره دوجداره هوشمند به دو دسته شیشه های پنجره دوجداره فعال و غیر فعال تقسیم بندی خواهند شد.

حتما تعجب خواهید کرد که شیشه های پنجره دوجداره غیرفعال با توجه به تغییرات نور خورشید  قادر خواهند بود ویژگی های انتقال نور خود را تغییر دهند ( که به آنها فتو کرومیک گفته می شود ) و خصوصیت های انتقال گرما آنها با توجه به چرخش دمای محیط متفاوت شود ( که به آنها ترمو کرومیک می گویند). پنجره دوجداره فعال (الکترو کرومیک) از برق کمی استفاده می کنند تا خواص معین انتقال خود را تغییر دهند.