22 جولای 2020

شناخت انواع یراق آلات پنجره دو جداره

شناخت انواع یراق آلات پنجره دو جداره با سایت وینکار. پنجره های دوجداره محبوب بسیاری از خانواده های ایرانی می باشند. پنجره های دوجداره در مصرف انرژی بسیار موثر هستند و در ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شوند.

پنجره های دوجداره به شما این امکان را می دهد که در مقابل سرما و گرما و آلودگی صوتی در امان باشید. پنجره های دوجداره خود از اجزای مختلفی تشکیل شده اند، که کیفیت این اجزا در عملکرد آن ها بسیار تاثیر گذار است. یکی از شاخصه های تعیین قیمت پنجره دوجداره استفاده از یراق آلات مختلف است . در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از مهمترین اجزای پنجره دوجداره یعنی یراق آلات آن آشنا کنیم لطفا همراه ما باشید.

 

شناخت انواع یراق آلات پنجره دوجداره

انواع یراق آلات پنجره دوجداره

 

آشنایی با یراق آلات

یراق آلات قدمتی تاریخی دارند و از زمان کشف ذوب فلزات توسط بشر وجود داشته اند. در گذشته یراق آلات به وسایل اسب سواری می گفتند و با گذشت زمان و کشف سلاح های مختلف این واژه به برخی سلاح ها نیز نسبت داده شد. با پیشرفت روز افزون علم و ذوب کردن و ساخت قطعات فلزی مختلف یراق آلات مفهوم تازه ای به خود گرفت و به وسایلی گفته می شد که کار را برای انسان راحت تر می ساخت.

برخی از این یراق آلات را همین الان که این مطلب را می خوانید می توانید در اطراف خود ببینید مانند دستگیره های در و پنجره، شیر آب و … حال در ادامه بررسی می کنیم که یراق آلات پنجره های دوجداره کدام هستند و چگونه به ما کمک می کنند.

یراق آلات پنجره دوجداره

مانند هر چیز دیگری در پنجره دوجداره نیز یراق آلات وجود دارد، هم ایمنی و هم راحتی شما را تضمین می کند. برخی از این یراق آلات عبارت اند از :

 • یراق اسپانیولت :

این یراق در واقع قفل های پنجره های دوجداره می باشند که نقش بسیار مهمی دارند.کیفیت این یراق آلات تا حد زیادی به آلیاژ سازنده آن وابسته است.در انتخاب این یراق باید دقت شود زیرا اگر از یک یراق نامناسب استفاده کنید به دستگیره ها فشار می آید و منجر به خراب شدن آن ها می شود.این نوع یراق داری دو نوع آلمانی و ترکیه ای در بازار ایران می باشد که بالطبع نوع آلمانی آن از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد.

 • دستگیره :

این یراق اگر درست انتخاب شود باعث می شود که طول عمر پنجره شما تا حد زیادی افزایش پیدا کند حتی کیفیت این یراق بر روی اسپانیولت نیز موثر است.سعی کنید از دستگیره های بلند تر و قطور تر استفاده کنید چرا که باعث می شوند فشار کمتری به اسپانیولت وارد شود.

 

شناخت انواع یراق آلات پنجره دوجداره

انواع یراق آلات پنجره دوجداره

 

 • سیلندر :

این مورد نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهترین نوع سیلندرها سیلندرهای برنجی می باشند، که توسط آلمینیوم پوشیده شده اند.

 • زبانه قفل پنجره :

این یراق نیز یکی دیگر از یراق های مورد استفاده در پنجره دوجداره می باشد. این یراق باید طوری در پنجره کار گذاشته شود که به هنگام باز و بسته شدن پنجره، سر جای خود قرار بگیرند.

 • بازشوهای پنجره دوجداره :

بازشوها از ارکان مهم پنجره دوجداره می باشند و جهت باز و بسته شدن پنجره ها را تعیین می کنند، که بسته به فضای نصب پنجره انتخاب می شوند از انواع این یراق می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بازشو یک حالته
 • بازشو دو حالته
 • بازشو کلنگی
 • بازشو کشویی
 • بازشو فولکس واگنی
 • بازشو تاشو
 • بازشو فرانسوی

 

امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید و از شما عزیزان بابت مطالعه این مطلب کمال تشکر را داریم.