۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

پنجره دوجداره چیست ؟

پنجره دوجداره چیست ؟ برای به دست آوردن اطلاعات لازم در این زمینه ابتدا توضیح مختصری بابت پنجره میدهیم و سپس به سراغ پنجره دوجداره میرویم .

پنجره ورودی ای در دیوار برای جلوگیری و یا عبور نور و هوا و صدا ساخته شده است .

پنجره‌ها معمولاً دارای شیشه‌های شفاف یا مات هستند و به وسیله فریم (چهارچوب) در محل خود قرار می‌گیرند.

از گذشته تا به امروز دیگر پنجره‌ها فقط راهی جهت عبور نور یا ورود هوا نیستند بلکه یکی از عوامل زیبایی در هنر معماری و ساخت و ساز محسوب می‌شوند.

ابتدا از پنجره های چوبی استفاده می شده است اما چوب به دلیل فرسایشی که داشت طول عمر زیادی نداشتند.

گرچه می توان گفت که حتی تا صد سال پیش نیز این نوع از پنجره ها رواج داشته اند و گاهی اوقات نیز با طراحی های خاصی که انجام می شد از اشکال و زیبایی خاصی برخوردار می شدند .


حتما بخوانید: ساخت پنجره دوجداره UPVC چگونه است ؟

اما همانطور که گفته شد از طول عمر بالایی برخوردار نبودند و به دلیل فرسایش ، ظاهر و عمرشان را از دست می دادند.

با گذر زمان از فلزات مختلف برای ساختن  پنجره استفاده می شده است که از جمله فلزات مورد استفاده برای پنجره آلومینیوم بود .

آلومینیوم را می توان بعنوان اولین جرقه برای ساخت پنجره دوجداره نام برد .

با توجه به اینکه آلومینیوم از عمر زیاد و ظاهر زیبا برخوردار بود اما باز هم دارای معایب بسیاری بود که از جمله ی این معایب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • عایق مناسبی برای عبور صدا نبودند
  • عایق حرارتی مناسبی نبودند
  • برای هرنوع شرایط آب و هوایی مناسب نبودند

با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی در ساختار پنجره ، پنجره های دوجداره ساخته شدند .

پنجره دوجداره بعد از گذشت زمان

قابل ذکر است که پنجره های دوجداره نیز دارای معایبی بودند اما به تدریج تغییرات بسیار زیادی به منظور ایجاد کیفیت در آنها انجام گرفت که باعث شد پنجره دوجداره به عنوان اولین انتخاب برای پنجره ی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد .

پنجره ی دوجداره نوع جدیدی از انواع  پنجره ها می باشد که طی تغییر تکنولوژی صنعت پنجره دوجداره به وجود آمده است .

پنجره در طول گذر زمان دارای تغییرات بسیار زیادی شده است که عمدتا این تغییرات به منظور ایجاد کیفیت و زیبایی در پنجره بوده است .


حتما بخوانید: تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دوجداره

پنجره های قدیمی که بصورت دوجداره نبوده اند دارای معایب بسیار زیادی بوده اند البته در هر دوره ، این تغییرات به منظور ایجاد کیفیت در پنجره بوده است.

به دلیل استفاده از دولایه شیشه و همچنین گاز آرگون در بین این شیشه ها باعث شده تا این نوع پنجره ها را دوجداره بنامند که در برخی موارد به دلیل استفاده از یو پی وی سی به این پنجره های دوجداره UPVC نیز گفته می شود .

پنجره دوجداره دارای مزیت های زیادی می باشند .

البته بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالای این نوع پنجره ها ترجیح می دهند نمونه های قدیمی را جایگزین پنجره های دوجداره کنند که این تفکر کاملا اشتباه می باشد .

تعویض پنجره قدیمی

چرا که اگر در این زمینه از افراد باتجربه سوالاتی را بپرسید متوجه خواهید شد که پنجره دوجداره با توجه به قیمتی که دارد بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد .


حتما بخوانید: قیمت پنجره دوجداره چقدر است؟

حال قصد داریم چند مورد از مهمترین مزیت های پنجره های دوجداره نسبت به پنجره ی قدیمی را عنوان کنیم .

مزیت های پنجره دوجداره UPVC

  • نسبت به پنجره های قدیمی از طول عمر بالاتری برخوردار هستند.
  • پنجره های دوجداره نیاز به تعمیر و نگهداری پایین تری دارد .
  • برای هر نوع آب و هوایی مناسب می باشند.
  • عایق صوتی مناسبی هستند.
  • عایقی مناسب در برابر حرارت

و موارد بسیار دیگر

مواردی که اعلام شد تنها بخشی از نکات مثبت پنجره های دوجداره بود که با استفاده از انواع پنجره های دوجداره به مرور زمان به ویژگی ها و مزیت های این پنجره ها پی خواهید برد.

یو پی وی سی مورد استفاده در انواع پنجره های دوجداره می باشد که این ترموپلاست مدرن از مشتقات نفت خام و نمک طعام به وجود می آید ، شکل چند ضلعی این ترموپلاست در ساختار پروفیل این نوع پنجره ، از آن در برابر تغییر شکل در سرما و گرما محافظت می کند.

در ضمن یو پی وی سی با ظاهری جذاب می تواند با ارائه مدل ها، طرح ها و رنگ های مختلف با طراحی های متفاوت ساختمان ها مطابقت و هماهنگی داشته باشد.

انواع پنجره دوجداره  یو پی وی سی در صورت تولید و نصب استاندارد می توانند عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسبی در جهت جلوگیری از اتلاف و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی و کنترل آلاینده های مختلف باشند.